Grčka se nalazi u lockdwonu.
Svi putnici koji ulaze u Grčku dužni su:
- najmanje 24 sati prije dolaska ispuniti obrazac PLF (Passenger Locator Form) koji je dostupan na: https://travel.gov.gr/. Bez ispunjenog obrasca ulazak u Grčku nije moguć;
- imati negativni rezultat molekularnog testa (PCR) za COVID-19;
- ići u obveznu samoizolaciju u trajanju od 7 dana nakon ulaska u Grčku (za osobe koje u Grčku ulaze do 21. siječnja 2021.).
Svi putnici podložni su nasumičnome testiranju na COVID-19.
Dolazak cestovnim putem: ulazak u Grčku moguć je samo kroz Bugarsku, putem graničnoga prijelaza Promachonas. Svi putnici moraju ispuniti PLF obrazac. Putnici su dužni po dolasku predočiti negativni rezultat molekularnog testa (PCR) za COVID-19, koji nije stariji od 72 sata. Svi putnici podložni su nasumičnome testiranju na COVID-19.
Izlazak iz Grčke: Od 10. studenoga 2020. grčki državljani i osobe sa stalnim boravkom u Grčkoj moraju imati i ispunjen PLF obrazac za svaki izlazak iz zemlje.
O testu: Putnici trebaju biti laboratorijski testirani RT-PCR-om putem orofaringealnog ili nazofaringealnog brisa i rezultat testa treba biti negativan. Potvrde trebaju biti napisane na engleskom jeziku i sadržavati ime i prezime, br. putovnice/matični broj putnika. Laboratoriji koji izvode RT-PCR ispitivanje trebaju biti: a) nacionalni referentni laboratoriji, b) nacionalne laboratorije za javno zdravstvo ili c) privatni laboratoriji koji su akreditirani od odgovarajućih državnih tijela za akreditaciju. Potvrde koje ne ispunjavaju gore navedene kriterije neće biti prihvaćene. Krivotvorenje uvjerenja prema grčkom zakonu je kažnjivo.
O obrascu PLF za najavu putovanja u Grčku: Svi putnici moraju ispuniti PLF najmanje 24 sati prije ulaska u zemlju, uz detaljne informacije o mjestu polaska, trajanju prethodnog boravka u drugim zemljama i adresi boravka u Grčkoj. U slučaju višestrukog boravka, dužni su navesti adresu najmanje prva 24 sata. Putnici će dobiti potvrdni e-mail nakon podnošenja PLF-a te će dobiti jedinstveni QR kod koji se pokazuje priliko ulaska u zemlju (na mobilnom uređaju ili isprintano na papiru). U slučaju tehničkih poteškoća prilikom ispunjavanja obrasca potrebno se javiti izravno nadležnim grčkim vlastima na broj telefona 0030 215 5605151 (radnim danom o 9 do 21 po grčkom lokalnom vremenu).
Svi putnici podložni su nasumičnome testiranju na COVID-19. Ako putnik bude podvrgnut nasumičnome testiranju, do rezultata testa dužan je provoditi mjere socijalnoga distanciranja. Putnici će biti kontaktirani samo u slučaju pozitivnoga testa. Ako putnik nije kontaktiran u roku od 24 sata od trenutka provođenja testa, test je negativan. U slučaju pozitivnog testa, zaražene osobe smještaju se u obveznu karantenu (14 dana). Grčke vlasti snose sve troškove liječenja, karantene.
Nošenje maske za lice obavezno je u svim otvorenim i zatvorenim prostorima. Kazna za nenošenje maske iznosi 150 EUR. Kazna za kršenje obvezne samoizolacije nakon dolaska u Grčku iznosu 5 000 EUR.
Zabranjeno je putovanje između regija. Napuštanje domova moguće je isključivo uz prethodno odobrenje putem SMS-a. Zatvorene su sve crkve i trgovine, osim supermarketa, ljekarni, pekara, mesnica i benzinskih postaja.
Nužno je redovito praćenje obavijesti i uputa grčkog Ministarstva zdravstva, a informacije su dostupne i na stranici: https://greecehealthfirst.gr/
Putnicima se preporučuje i korištenje mobilne aplikacije Visit Greece. Za sva pitanja vezana uz korona krizu, putnici se mogu javiti na dežurnu telefonsku liniji grčkoga Ministarstva turizma na broj telefona: 1572 , od 8:00 do 16:00 sati po grčkom lokalnom vremenu.
SIGURNOSNA SITUACIJA:
Opće sigurnosno stanje u Grčkoj je dobro. Ipak, u Grčkoj, a posebice u Ateni, povremeno se održavaju prosvjedi i štrajkovi te je preporučeno izbjegavati takve skupove zbog mogućnosti izbijanja nasilnih nereda. Također, na području Grčke djeluju i anarhističke grupe koje posljednjih nekoliko godina povremeno izvode napade na državna tijela i institucije te strana diplomatska predstavništva, no takvi napadi obično nisu usmjereni protiv običnih građana. Zbog visoke mogućnosti sukoba između migranata i izbjeglica te lokalnog stanovništva, ne preporučamo putovanja, ako nisu neophodna, na otoke na kojima se nalaze prihvatni kampovi za migrante i izbjeglice (primjerice Lesbos, Samos, Chios).
OSNOVNA KONZULARNA INFORMACIJA:
Hrvatski državljani u Grčku mogu putovati s valjanom putovnicom ili s valjanom osobnom iskaznicom Republike Hrvatske. U slučaju gubitka ili krađe osobnih dokumenata hrvatski državljani moraju se obratiti Veleposlanstvu RH u Ateni zbog izdavanja putnog lista za povratak u Hrvatsku, pri čemu je osobni dolazak u Veleposlanstvo u Ateni obvezan.
OPĆA UPOZORENJA:
Hrvatskim državljanima savjetuje se da osobitu pozornost obrate na osobne dokumente i novac zbog vrlo čestih krađa, osobito tijekom korištenja javnog gradskog prijevoza i boravka na glavnim gradskim trgovima te na mjestima koja privlače veći broj turista. Savjetuje se izbjegavanje određenih dijelova atenskog šireg gradskog središta: okolice trga Omonia i četvrti Exarcheia, sjeverno od trga Omonia.
DODATNE OBAVIJESTI:
Hrvatski državljani neodgodivu zdravstvenu zaštitu mogu dobiti u državnim zdravstvenim ustanovama Grčke uz posjedovanje europske iskaznice zdravstvenog osiguranja (EHIC), koju izdaje Hrvatski zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Grčka je u lipnju 2015. godine uvela restrikcije u bankovnom sektoru tj. ograničen je iznos gotovine koji se može podignuti na bankomatima, no te su mjere postepeno ukidaju. Prije putovanja možete od izdavatelja vaše bankovne kartice zatražiti informacije o limitu podizanja gotovine na bankomatima u Grčkoj. Plaćanja kreditnim karticama su moguća i ne podliježu ograničenjima.
NAPUŠTANJE ODREĐENOG PODRUČJA ILI DRŽAVE (EVAKUACIJA):
U slučaju žurnosti i ugroženosti te potrebe za konzularnom pomoći i zaštitom u Grčkoj hrvatski državljani mogu se obratiti Veleposlanstvu RH u Ateni.
NADLEŽNI DKP RH: Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Helenskoj Republici(Pokriva Armeniju, Cipar i Gruziju) tel: 00 30 210 67 77 033, 67 77 037, 67 77 049konzularni ured: 00 30 210 67 77 059 fax: 00 30 210 67 11 208
Tzavela 4 Neo Psychico 154 51 Athens, GREECE
Pratite službenu stranicu Vlade RH za pravodobne i točne informacije o koronavirusu.
https://www.koronavirus.hr/
Preporučamo praćenje razvoja širenja zaraze te pridržavanje preporuka HZJZ-a i WHO-a.
Informacije dostupne na poveznicama:
https://www.hzjz.hr/medunarodna-istrazivanja/koronavirus-najnoviji-podatci
https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases
https://www.who.int/
SAVJETI ZA SIGURNIJE PUTOVANJE:
KORISNO JE ZNATI:
Hrvatski državljani, osim s valjanom putovnicom, mogu ulaziti i s valjanom osobnom iskaznicom (izdanom nakon 1. siječnja 2003.) u sve države članice Europske unije, Europskoga gospodarskoga prostora i Švicarsku te u Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju, Moldovu i Srbiju.
Za putovanja u ostale države potrebno je imati valjanu putovnicu te provjeriti je li za ulazak u određenu državu potrebna i viza (detaljne informacije možete pronaći u izborniku na vrhu stranice ili se možete obratiti na vize@mvep.hr).
OPĆE NAPOMENE:
Opasnost od terorizma je globalna. Dosadašnji teroristički napadi bili su izvedeni na mjestima na kojima se okuplja veći broj ljudi (zračne luke i željezničke postaje, turistička središta, vjerska okupljališta, tržnice…) i u njima je bilo mnogo civilnih žrtava. Savjetujemo da prije putovanja potražite informacije o trenutnoj situaciji u zemlji u koju putujete iz svih dostupnih izvora.
O svim sumnjivim pojavama (prtljaga bez nadzora na kolodvoru, u zračnoj luci, sumnjivo ponašanje i sl.) obavijestite policiju.
EVIDENCIJA PRELASKA DRŽAVNE GRANICE DRUGE DRŽAVE:
Prilikom ulaska na područje druge države, može postojati obveza evidentiranja ulaska od strane nadležnih tijela za obavljanje granične kontrole – u putnu ispravu unosi se ulazni štambilj, s naznakom graničnoga prijelaza i datuma ulaska. Propuštanje evidentiranja ulaska može za posljedicu imati visoke novčane kazne i zabrane ulaska na područje pojedine države.
POSEBNA PREPORUKA:
Hrvatskim državljanima koji planiraju putovanje na područje Kariba, Južne, Srednje i Sjeverne Amerike te na ostale kontinente, ukazujemo na porast zabilježenih slučajeva virusa Zika. Prema podacima Europskog centra za sprečavanje i suzbijanje bolesti, Zika virus je zabilježen dosada u više od šezdeset zemalja i područja na nekoliko kontinenata, a zabilježeni su i slučajevi lokalnog prijenosa na Floridi (na području Miami-Dade i Broward), SAD. Virus Zika prenosi komarac iz obitelji Aedes, a važno je napomenuti da se virus Zika ne prenosi zrakom (kašljanje, kihanje i sl.) ili uobičajenim kontaktima (rukovanje, zagrljaj, poljubac, zajedničkim predmetima i sl.). U većini slučajeva, 60 do 80%, osobe zaražene Zika virusom nemaju nikakve simptome bolesti. Samo manji broj zaraženih ima nespecifične simptome i to najčešće: povišenu temperaturu, osip, bolove u mišićima i zglobovima, konjunktivitis (upala sluznice oka – „crvene oči“) i glavobolju. Bolest obično traje 2 do 7 dana i u pravilu prolazi spontano bez težih komplikacija i smrtnih ishoda. Liječenje je simptomatsko i sastoji se od nadoknade tekućine, te primjene lijekova za sniženje temperature, smanjenje bolova, odnosno ublažavanje svrbeža koji prati osip. Znanstveno je dokazana povezanost Zika virusne bolesti tijekom prvog i drugog trimestra trudnoće s povećanim rizikom neželjenih ishoda trudnoća poput pojave malformacija središnjeg živčanog sustava novorođenčadi (kao što su mikrocefalije), spontanih pobačaja ili prijevremenih porođaja kod žena koje su tijekom trudnoće bile zaražene virusom Zika. Virusnu infekciju Zika treba smatrati rizikom tijekom cijelog razdoblja trudnoće. Prije odluke i odlaska u rizična područja, preporučuju se prethodne konzultacije s liječnikom te pravovremeno i sveobuhvatno informiranje, naročito ako se radi o trudnicama ili ženama koje planiraju skoru trudnoću i osobama s težim kroničnim bolestima (kao npr. poremećaj imunološkog sustava i dr.). Trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću preporučuje se odgoda puta, ako on nije nužan. Ako odgoda puta nije moguća, važno je tijekom cijelog boravka, strogo provoditi mjere osobne zaštite od uboda komaraca: upotrebljavati repelente, nositi odjeću dugih rukava i nogavica, boraviti u klimatiziranim prostorima ili koristiti zaštitne mreže. Komarci koji prenose virus Zika aktivni su cijeli dan, a naročito od izlaska do zalaska sunca. Hrvatskim državljanima koji borave u navedenim područjima preporučuje se pridržavanje pojačanih mjera opreza i primjena mjera zaštite od uboda komaraca. Za više informacija o virusu Zika i prevenciji, preporučujemo konzultirati Hrvatski zavod za javno zdravstvo (http://www.hzjz.hr/novosti/infekcija-virusom-zika/).