Hrvatskim državljanima, odnosno osobama koje su u posljednjih 14 dana od dana planiranog dolaska na Cipar boravili u Republici Hrvatskoj nije dopušten ulazak na Cipar, osim ako su putnici:
1. ciparski državljani članovi uže obitelji ciparskih državljana;
2. osobe s odobrenim stalnim boravkom na Cipru i članovi uže obitelji osoba s odobrenim stalnim boravkom;
3. diplomati i ostale osobe zaštićene Bečkom konvencijom;
4. osobe s posebnom dozvolom ciparske Vlade.
Putnici kojima je dozvoljen dolazak iz Republike Hrvatske moraju imati negativan PCR test, ne stariji od 72 sata. Neovisno o rezultatu testa, ove osobe moraju biti u samoizolaciji u trajanju od 14 dana od dana dolaska na Cipar. 48 sati prije isteka 14-dvenve samoizolacije potrebno je načiniti PCR test te će u slučaju negativnog rezultata samoizolacija završiti u previđenom roku.
Države su podijeljene u tri kategorije: A, B i C. Republika Hrvatska trenutno se nalazi na popisu država kategorije C te ulazak na Cipar nije dopušten.
Putnicima koji dolaze iz država kategorije A nije potreban test.
Putnicima koji dolaze iz države Kategorije B potreban je negativan PCR test na COVID-19, ne stariji od 72 sata. Države koje se ne nalaze na popisu A ili B čine popis kategorije C i njima nije dopušten ulazak na Cipar, s izuzetkom gore spomenutih iznimaka. Ulazak na Cipar nije dopušten ni u slučaju ako je putnik u posljednjih 14 dana prije planiranog dolaska na Cipar boravio u zemljama koje pripadaju kategoriji C.
Popis država prema kategorijama se stalno ažurira te se može pratiti na poveznici: https://cyprusflightpass.gov.cy/en/country-categories
Svi putnici (uključujući i ciparske državljane) koji dolaze na CY su dužni najkasnije 24 sata prije leta ispuniti elektronski obrazac.
Nužno je redovito praćenje obavijesti i uputa ciparskog Ministarstva zdravstva.
Više informacija dostupno je na sljedećoj poveznici: https://www.pio.gov.cy/coronavirus/en/index.html
Svi putnici podložni su nasumičnome testiranju na COVID-19. Ako putnik bude podvrgnut nasumičnome testiranju, do rezultata testa dužan je provoditi mjere socijalnoga distanciranja. O rezultatu testa putnike se obavještava SMS-om. U slučaju pozitivnog testa, zaražene osobe smještaju se u obveznu karantenu (14 dana). U karantenu se smještaju i putnici koji su u zrakoplovu sjedili u blizini zaražene osobe. Ciparske vlasti snose sve troškove liječenja, karantene.
DODATNE UPUTE
Sjeverni dio otoka nalazi se pod vlašću samoproglašene takozvane „Turske Republike Sjeverni Cipar“ koju Republika Hrvatska nije priznala. Vlasti Republike Cipar svaki ulazak na Cipar s područja takozvane „Turske Republike Sjeverni Cipar“, odnosno preko luka i zračnih luka u sjevernom dijelu otoka, smatraju ilegalnim.
Iz Republike Cipar moguće je kretanje po cijelom otoku, uključujući i prelazak na područje takozvane „Turske Republike Sjeverni Cipar“, preko točno označenih prijelaza na kojima se vrši kontrola putnika. Hrvatski državljani na područje takozvane „Turske Republike Sjeverni Cipar“ mogu ući bez vize. Ako putujete izravno na područje takozvane „Turske Republike Sjeverni Cipar“ nećete biti u mogućnosti posjetiti Republiku Cipar.
OSNOVNA KONZULARNA INFORMACIJA
Hrvatski državljani na Cipar mogu putovati s valjanom putovnicom ili s valjanom osobnom iskaznicom Republike Hrvatske, ali savjetuje se da se prilikom putovanja koje uključuje i posjet sjevernom dijelu otoka koristi putovnica. U slučaju gubitka ili krađe osobnih dokumenata Republike Hrvatske, hrvatski državljani moraju se obratiti Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Ateni zbog izdavanja putnog lista za povratak u Hrvatsku. Putni list se izdaje u suradnji s hrvatskim počasnim konzulom u Nikoziji, pri čemu dostava putnog lista na Cipar može potrajati nekoliko dana.
DODATNE OBAVIJESTI
Hrvatski državljani neodgodivu zdravstvenu zaštitu mogu dobiti u državnim zdravstvenim ustanovama na Cipru uz posjedovanje europske iskaznice zdravstvenog osiguranja (EHIC), koju izdaje Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Na Cipru se striktno provodi nulta tolerancija na posjedovanje narkotika. Posjedovanje bilo koje količine ili vrste narkotika kažnjava se zatvorskom kaznom ili visokom novčanom kaznom. Uputno je izbjegavati fotografiranje u blizini potencijalno osjetljivih područja poput vojnih objekata.
NAPUŠTANJE ODREĐENOG PODRUČJA ILI DRŽAVE (EVAKUACIJA): U slučaju žurnosti i ugroženosti te potrebe za konzularnom pomoći i zaštitom hrvatski državljani se mogu obratiti Veleposlanstvu RH u Ateni. Isto tako, hrvatski državljani se mogu obratiti diplomatsko–konzularnom predstavništvu bilo koje države članice EU-a.
NADLEŽNI DKP RH: Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Helenskoj Republici(Pokriva Armeniju, Cipar i Gruziju) tel: 00 30 210 67 77 033, 67 77 037, 67 77 049 konzularni ured: 00 30 210 67 77 059 fax: 00 30 210 67 11 208
Tzavela 4 Neo Psychico 154 51 Athens GRČKA
Pratite službenu stranicu Vlade RH za pravodobne i točne informacije o koronavirusu.
https://www.koronavirus.hr/
Preporučamo praćenje razvoja širenja zaraze te pridržavanje preporuka HZJZ-a i WHO-a.
Informacije dostupne na poveznicama:
https://www.hzjz.hr/medunarodna-istrazivanja/koronavirus-najnoviji-podatci
https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases
https://www.who.int/
SAVJETI ZA SIGURNIJE PUTOVANJE:
KORISNO JE ZNATI:
Hrvatski državljani, osim s valjanom putovnicom, mogu ulaziti i s valjanom osobnom iskaznicom (izdanom nakon 1. siječnja 2003.) u sve države članice Europske unije, Europskoga gospodarskoga prostora i Švicarsku te u Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju, Moldovu i Srbiju.
Za putovanja u ostale države potrebno je imati valjanu putovnicu te provjeriti je li za ulazak u određenu državu potrebna i viza (detaljne informacije možete pronaći u izborniku na vrhu stranice ili se možete obratiti na vize@mvep.hr).
OPĆE NAPOMENE:
Opasnost od terorizma je globalna. Dosadašnji teroristički napadi bili su izvedeni na mjestima na kojima se okuplja veći broj ljudi (zračne luke i željezničke postaje, turistička središta, vjerska okupljališta, tržnice…) i u njima je bilo mnogo civilnih žrtava. Savjetujemo da prije putovanja potražite informacije o trenutnoj situaciji u zemlji u koju putujete iz svih dostupnih izvora.
O svim sumnjivim pojavama (prtljaga bez nadzora na kolodvoru, u zračnoj luci, sumnjivo ponašanje i sl.) obavijestite policiju.
EVIDENCIJA PRELASKA DRŽAVNE GRANICE DRUGE DRŽAVE:
Prilikom ulaska na područje druge države, može postojati obveza evidentiranja ulaska od strane nadležnih tijela za obavljanje granične kontrole – u putnu ispravu unosi se ulazni štambilj, s naznakom graničnoga prijelaza i datuma ulaska. Propuštanje evidentiranja ulaska može za posljedicu imati visoke novčane kazne i zabrane ulaska na područje pojedine države.
POSEBNA PREPORUKA:
Hrvatskim državljanima koji planiraju putovanje na područje Kariba, Južne, Srednje i Sjeverne Amerike te na ostale kontinente, ukazujemo na porast zabilježenih slučajeva virusa Zika. Prema podacima Europskog centra za sprečavanje i suzbijanje bolesti, Zika virus je zabilježen dosada u više od šezdeset zemalja i područja na nekoliko kontinenata, a zabilježeni su i slučajevi lokalnog prijenosa na Floridi (na području Miami-Dade i Broward), SAD. Virus Zika prenosi komarac iz obitelji Aedes, a važno je napomenuti da se virus Zika ne prenosi zrakom (kašljanje, kihanje i sl.) ili uobičajenim kontaktima (rukovanje, zagrljaj, poljubac, zajedničkim predmetima i sl.). U većini slučajeva, 60 do 80%, osobe zaražene Zika virusom nemaju nikakve simptome bolesti. Samo manji broj zaraženih ima nespecifične simptome i to najčešće: povišenu temperaturu, osip, bolove u mišićima i zglobovima, konjunktivitis (upala sluznice oka – „crvene oči“) i glavobolju. Bolest obično traje 2 do 7 dana i u pravilu prolazi spontano bez težih komplikacija i smrtnih ishoda. Liječenje je simptomatsko i sastoji se od nadoknade tekućine, te primjene lijekova za sniženje temperature, smanjenje bolova, odnosno ublažavanje svrbeža koji prati osip. Znanstveno je dokazana povezanost Zika virusne bolesti tijekom prvog i drugog trimestra trudnoće s povećanim rizikom neželjenih ishoda trudnoća poput pojave malformacija središnjeg živčanog sustava novorođenčadi (kao što su mikrocefalije), spontanih pobačaja ili prijevremenih porođaja kod žena koje su tijekom trudnoće bile zaražene virusom Zika. Virusnu infekciju Zika treba smatrati rizikom tijekom cijelog razdoblja trudnoće. Prije odluke i odlaska u rizična područja, preporučuju se prethodne konzultacije s liječnikom te pravovremeno i sveobuhvatno informiranje, naročito ako se radi o trudnicama ili ženama koje planiraju skoru trudnoću i osobama s težim kroničnim bolestima (kao npr. poremećaj imunološkog sustava i dr.). Trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću preporučuje se odgoda puta, ako on nije nužan. Ako odgoda puta nije moguća, važno je tijekom cijelog boravka, strogo provoditi mjere osobne zaštite od uboda komaraca: upotrebljavati repelente, nositi odjeću dugih rukava i nogavica, boraviti u klimatiziranim prostorima ili koristiti zaštitne mreže. Komarci koji prenose virus Zika aktivni su cijeli dan, a naročito od izlaska do zalaska sunca. Hrvatskim državljanima koji borave u navedenim područjima preporučuje se pridržavanje pojačanih mjera opreza i primjena mjera zaštite od uboda komaraca. Za više informacija o virusu Zika i prevenciji, preporučujemo konzultirati Hrvatski zavod za javno zdravstvo (http://www.hzjz.hr/novosti/infekcija-virusom-zika/).